+ Reply to Thread
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 11 to 20 of 59

Thread: Ljubi neprijatelja svoga

''Pomoći ćete mu tako da ga spriječite u činjenu zla''
    .. konačno jedan normalan .. muhamed mu ime .. beše .. ? .. i poslije ništa .. svi za ljubav .. do dana današnjeg ..
    (.. pa se ljudi čude .. na šta se svijet izokren´o .. ?)

.. sveta je dužnost čovjeka .. smrt prokletog sjemena .. i to je đihad .. sveti rat .. to ovi muslimanci tako zovu .. a pametno ..

...

ima još takvih

član
    Quote Originally Posted by alim View Post
    .. konačno jedan normalan .. muhamed mu ime .. beše .. ? .. i poslije ništa .. svi za ljubav .. do dana današnjeg ..
    (.. pa se ljudi čude .. na šta se svijet izokren´o .. ?)
    Izokrenuo se, ali skroz. Ova naša generacija je uprljala životnu sredinu, uništila moralne vrednosti i stvorila više haosa na planeti, nego cijelo čovječanstrvo do ove generecije. Kuća m,i je pored rijeke i kao dječak sam pio iz nje a nikad nisam bio bolestan zbog toga.. ta voda je bila čistija nego ova danas u vodovodima. Hvatao sam ribe iz nje a danas u njoj nema ni crva... to je sada beživotna rijerka.

"Zbog ljudskih djela, pojavio se metež i na kopnu i na moru..." (K, 30:41) Ištetio se i vazduh i voda i zemlja... biljke manje mirišu, a najljepše životinjske vrste posustaju i nestaju (osim insekata) Sve to je zbog pojave zla, mnogih neprijateljstava, trke za nečasno zarađenim novcem, i posebno ćutnje na zlo i okretanja glave kao da se ništra ne dešava.

Quote Originally Posted by alim View Post
    .. sveta je dužnost čovjeka .. smrt prokletog sjemena .. i to je đihad .. sveti rat .. to ovi muslimanci tako zovu .. a pametno ..
    Nema ništa nez akcije.. Ako bi svaki stan u jednoj zgradi bacao po jednu plastičnu kesu sa svoje terase, onda bi dolje svaki dan bio haos. a mi živimo u takvom jednom moralnom haosu.. Zemljom se zbog toga množe polesti, mržnje, strahovi... sve je više progona, ekonomskih kriza... velike kulture proždiru male i asimiliraju ih... sporazumno dijele svijet na interesne zone i tlaće slabe, nerazvijene i nemoćne.. Zakazao je moral, ne samo onih koji više morala ni nemaju, nego i onih koji ga imaju i koji bi mogli biti akrivni, a ipak ćute. Poz.

Quote Originally Posted by nana View Post

ima još takvih
    Kako lijepa kompozicija. Oduševljen sam.

Uzmimo ideal- Isus se obratio svima, i našim neprijateljima. U isto vijeme kad i nama. Ljubi neprijatelja svoga upućeno je i onome tko je naš neprijatelj. I on treba ljubiti nas. I on treba drugi obraz okrenuti nama. U istom trenutku kad i mi njemu. I, eto, od tog trenutka mi više nismo neprijatelji. Nadam se da sam razumljiv. I ja sam nečiji neprijatelj i ako se mi volimo istovremeno mi prestajemo biti neprijatelji. Alim je upotrebio Židove '41. pa ću se nadovezati. Da su Židovi ljubili Hitlera '41., ali i da je on tada ljubio njih, holokausta ne bi ni bilo. Jer, Isus se obratio i Hitleru. Ovo treba gledati kao krajnju konsekvencu cijelog Kristova nauka- ljubite se, ljubite i neprijatelje svoje i oni će ljubit vas i na svijetu će nestat neprijateljstva i mržnje. To je krug.

Ovo je moj glavni odgovor. Enky, nadam se da sam pomogao

Ako nije ideal, a nažalost nije, onda nastaje problem, ali koji ne isključuje mogućnost primjene ove zapovijedi. O tom problemu već ste dobrano raspravili- ljubiti neprijatelja (koji istovremeno ne ljubi tebe pa ti zaista i jest neprijatelj) kazaste da je po nekima grijeh, nekima mazohizam itd. Ne slažem se. Ljubiti neprijatelja ne znači dopustiti mu da nam naudi i, pod pretpostavkom da smo i u pravu, pustiti zlo da se širi. Ljubiti neprijatelja nije zapovijed nečinjenja. Ona ne isključuje obranu. Ljubav može postojati i bez fizičke manifestacije (grljenje, ljubljenje, vođenje ljubavi, osmijeh...). "Ja te volim, ali branit ću se ako me napadneš," nije kontradiktorno, nemoguće, neizvedivo. Samo po sebi nije ni neiskreno.

Shady reče kako neprijatelju treba pristupiti pedagoški, a ja želim reći kako ova zapovijed ne isključuje mogućnost pedagoškog djelovanja prema neprijatelju, njezino poštivanje samo po sebi je vrsta pouke našem neprijatelju. I da završim, prečesto se u raspravama suprotstavljaju stvari koje same po sebi, ako se dublje pogleda, nisu suprotstavljene.

Pozdrav!

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Matija, hvala, no što, onda, reći za ovo:

Čuli ste da je rečeno: «Oko za oko, zub za zub.» A ja vam kažem: Ne opirite se zlotvoru! Naprotiv, udari li te tko po desnom obrazu, okreni mu i drugi! Tko bi te htio tužiti da se domogne tvoje košulje, podaj mu i ogrtač! Ako te tko prisili da ideš s njim milju, hajde dvije!
    (Mt 5,38-42)
    ?

isto što sam rekao i za prethodno, u idealnom- Krist se obraća i tom zlotvoru pa me taj neće ni krenuti udarati.

Matija, no maloprije ti reče i ovo

Quote Originally Posted by Matija View Post
    Ljubiti neprijatelja ne znači dopustiti mu da nam naudi i, pod pretpostavkom da smo i u pravu, pustiti zlo da se širi. Ljubiti neprijatelja nije zapovijed nečinjenja. Ona ne isključuje obranu. Ljubav može postojati i bez fizičke manifestacije (grljenje, ljubljenje, vođenje ljubavi, osmijeh...). "Ja te volim, ali branit ću se ako me napadneš," nije kontradiktorno, nemoguće, neizvedivo. Samo po sebi nije ni neiskreno.
    pa te, shodno tome, i upitah što te upitah.

Aha, misliš u neidealnom! Da, tu nastaje problem, slažem se. Ali kao kršćanin, povest ću se opet za Isusovim primjerom. On nije dopustio zlu da se širi Hramom, već je trgovce od tamo istjerao, na pljusku koju je dobio pred židovskim vijećem nije okrenuo drugi obraz već je rekao: "Ako sam krivo rekao, dokaži da je krivo! Ako li pravo, zašto me udaraš." Dakle, u idealnom, a to znači kad bi Kristov nauka svaki čovjek na zemlji slijedio, taj je nauk savršeno ostvariv, ovdje i sada (bila bi to zapravo anarhija kakvom je jedina i ostvariva, ali nije ovo mjesto za to). Ali, idealno očito da u tom smislu nije. Međutim, čak i tada Evanđelja (tj. Kristove riječi i djela) promatrano u cjelini daju pravi odgovor na svaki problem ako je onaj pred kojim problem stoji da ga riješi- dobronamjeran, pošten, nesebičan, svjestan vlastitih ograničenja... Ovako kad se promatra izvan konteksta i meni je jasno da se svakako može tumačiti pojedina Kristova izreka. Zato je treba staviti u kontekst, a da je idealno ovu konkretnu izreku čak i ne bi trebalo stavljati u kontekst, ali to sam ranije objasnio. (A problem tumačenja van konteksta sveprisutan je i u svakodnevnom životu, npr. kod tumačenja zakona i Ustava, kad zbog toga dobivamo svakakve pravničke nakarade.)

hm, vidiš, ja sam do sada (a još uvijek tako) smatrala kako je slijeđenje religije (bilo koje) put ka idealnom svijetu pa, stoga, sve što pročitah u "svetim " knjigama gledah kao na naputke kako se ponašati u neidealnom (svijetu).
    ali, razmislit ću malo više o ovom što si rekao. svakako.

Quote Originally Posted by enky View Post
    hm, vidiš, ja sam do sada (a još uvijek tako) smatrala kako je slijeđenje religije (bilo koje) put ka idealnom svijetu pa, stoga, sve što pročitah u "svetim " knjigama gledah kao na naputke kako se ponašati u neidealnom (svijetu).
    ali, razmislit ću malo više o ovom što si rekao. svakako.
    Po meni si dobro i smatrala, ja tako smatram, a što se tiče kršćanstva, ako se još malo pozabaviš time što sam rekao, vidit ćeš da je to i moguće, jer ako se Evanđelja (Kristove riječi i djela) promatraju kao cjelina ona daju ostvarive naputke kako se ponašati u neidealnom svijetu kako bi ga se počelo graditi kao idealnog. Pozdrav

+ Reply to Thread

Tags for this Thread