+ Reply to Thread
Page 3 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 21 to 30 of 59

Thread: Ljubi neprijatelja svoga

član
    Quote Originally Posted by Matija View Post
    u idealnom- Krist se obraća i tom zlotvoru pa me taj neće ni krenuti udarati.
    Mislim da se mjudi ne mijenjaju tako lako i da to djeluje kod jako malo ljudi. Mada je kao ideal super. Pozdrav

Quote Originally Posted by enky View Post
    Ako volimo (i) one, što se prema nama ponašaju "negativno", tada mi u njihovom smjeru odašiljemo "pozitivno" te, samim time, (do)vodimo odnos na put smanjivanja tog "negativnog" do mogućnosti neutrale pa, možda čak, i "pozitive", čime bi se ljubav, jelte, pokazala u svom punom sjaju.
    Neprijatelj mora imati neke pozitivne kvalitete da bi ga se ljubilo i pridobilo. Pavao-Savao je bio pravi Isusov neprijatelj. A sebeljubni farizeji bili su mlaki,nedostojni neprijatelji koje vrijedi mrziti i moliti da i dalje propadaju kroz grijeh. Za takve je Krist rekao "Neka se griješnici i dalje ogrešuju,neka se sveti i dalje posvećuju".

Za luđake nema molitve :"Prosvjetli ih Bože jer ne znaju što misle".

Ako volimo (i) one, što se prema nama ponašaju "negativno", tada mi u njihovom smjeru odašiljemo "pozitivno" te, samim time, (do)vodimo odnos na put smanjivanja tog "negativnog" do mogućnosti neutrale pa, možda čak, i "pozitive", čime bi se ljubav, jelte, pokazala u svom punom sjaju.

E sad, gore rečeno je puko teoretiziranje, koje mi odmah pada u vodu, jer s teorijom istog nemam (ako imam, nisam svjesna) niti jednu konkretnu dodirnu točku u praksi.

Ima li ovdje tko, a da bi mogao bolje objasniti čemu služi "Ljubi neprijatelja svoga", jer meni se čini samo kao prelijevanje iz šupljeg u prazno.

Ono što sam imao prilike čuti u svom vjerskom odgoju je "mrzi grijeh, ali ljubi grešnika". Što se time želi reći? Da trebamo moći odvojiti dvije stvari: sam grijeh (zlo) i onoga koji čini to zlo, čini grijeh. I mi često griješimo, ali smo često u nemoći to vidjeti, nismo toga svijesni. I čim postanemo svijesni, prestajemo griješiti. U tom je cijela "kvaka". Svatko tko griješi, griješi jer nije u potpunosti svjestan popsljedica svog čina. Jer da je svjestan, lupio bi sa po glavi i rekao "O moj Bože, pa što mi bi..." Da da - vrijedi i za masovne ubojice, naročito za njih. Njihov je problem apsolutna nemogućnost shvaćanja vrijednosti svakog pojedinog ljudskog života.
    Eh, tako i MI griješimo. I kako bismo voljeli da nas drugi ne mrze radi toga (nego dapače: pokušavaju nam ukazati na grešku - čime zapravo izražavaju ljubav), tako i Isus poziva ljude da "mrze grijeh" tj. budu svijesni da je to ti to loše, ali da zbog toga ne mrze onog koji taj grijeh čini. Naravno, teško je npr. ljubiti silovatelja svoje kćerke, ali podsjećam da "ljubiti" ne znači "ponašati se kao naivni idiot i pomagati silovatelju da pobjegne pravdi". Ne, upravo suprotno - to znači zaštititi druge ljude od njega, i krenuti raditi na uzrocima ponašanja tog čovjeka, i pokušaja podizanja njegove svijesti na nivo koji će mu reći "vidi kako je užasno i stravično što si radio". I to ne znači da se prijestupnik pušta bez kazne.

Drugim riječima: ljubiti svog neprijatelja znači ne spuštati se na njegov nivo. Jer, ako ćemo ga mrziti, činimo raskorak u odnosu na Boga (jer je mržnje prisutna u nama) i nismo "in tune" s Njim. Dakle, ljubiti neprijatelja znači ne dozvoliti da se mržnja tog neprijatelja nastani i kod nas, u naš um, srce i dušu.
    E sad - Shady kaže "razumijem da ne smijem mrziti, ali da ga baš ljubim...". A ja kažem: Shady apsolutno te razumijem. Ali razumijem i Isusa koji time želi reći: biti indiferentan je bolje od mrziti, no voljeti je bolje od biti indiferentan RADI NAS SAMIH, jer time smo bliže Bogu, više "in tune" s Njim. Ako ljubimo neprijatelja znači da je šejtan u potpunosti promašio kad je htio svoju ljagu pomoću tog neprijatelja baciti na nas, tj. kad je htio uzrokovati dizbalans s Bogom i u nama.

Eto, nadam se da je malo jasnije.
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Quote Originally Posted by dux pessimus View Post
    I mi često griješimo, ali smo često u nemoći to vidjeti, nismo toga svijesni. I čim postanemo svijesni, prestajemo griješiti. U tom je cijela "kvaka". Svatko tko griješi, griješi jer nije u potpunosti svjestan popsljedica svog čina. Jer da je svjestan, lupio bi sa po glavi i rekao "O moj Bože, pa što mi bi..." /cut/

Eh, tako i MI griješimo. I kako bismo voljeli da nas drugi ne mrze radi toga (nego dapače: pokušavaju nam ukazati na grešku - čime zapravo izražavaju ljubav), tako i Isus poziva ljude da "mrze grijeh" tj. budu svijesni da je to ti to loše, ali da zbog toga ne mrze onog koji taj grijeh čini
    Ja, čak, mislim da priča ide mnogo dublje; u smislu kako mi, ljudi, vrlo malo znamo pa, shodno tome, a kao što i sam kažeš, često niti znamo kada griješimo; te, sukladno tome, u vrlo mnogo slučajeva, ne možemo znati niti kada je onaj drugi sagriješio, jer, vođeni (subjektivnim doživljajem svijeta) svojim željama i potrebama, nerijetko na tuđe dobro djelo gledamo kao na grijeh, dočim na svoj grijeh kao na dobro djelo. Po tome smo svi, vjerujem, jednaki.

Sad, kad bi se uzelo u obzir ono bitno, a to je upravo nemogućnost razumijevanja "cijele slike", 'ljubiti neprijatelja svoga', zapravo, pokušava od nerazumijevanja odvesti u razumijevanje po principu odbacivanja razuma u korist emocije ljubavi, jer - ljubav je iznad oprosta (i svega ostalog pa tako, naravno, i osvete).

Mislim da mi, ljudi, za takvo što još nismo sposobni pa mi se ta Isusova ideologija, iako draga filozofski, čini utopijom.
    Last edited by enky; 15-02-11 at 22:14. Reason: ubacila riječ 'ljubavi', nakon "u korist emocije".

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Još samo da kažem kako mi je takva ideologija (tj. takva "kakvom je ja shvaćam") i "manjkava", jer Isus kaže i:"Oče, oprosti im, jer ne znaju što čine", što nema nikakve logike, pošto je, kao što smjelo rekoh , ljubav iznad oprosta.

Što ima Bog opraštati?

venerijanac's Avatar
    Svaka čast na temi i nekim forumašima, da ih poimence na nabrajam - prepoznati će se.

Zaista, odvojiti zlo od počinitelja zla, smatram velikim duhovnim dostignućem. Naime, to znači otkriti istinitost o uzrocima zla i istinitost o uzrocima čovjekove slabosti na zlo.
    Tim činom, čovjek, zapravo, ne ljubi neprijateljstvo, nego drugog čovjeka.

Govoriti o uzrocima zla te o uzrocima ljudske slabosti na zlo, čin je ljubavi;
    Iskorjenjivati zlo, počevši od sebe, čin je ljubavi;
    Spriječiti čovjeka, da svojim djelima širi zlo, čin je ljubavi.

Iskorijenjivati zlo u sebi, znači odbacivati razum u korist mudrosti.
    Ta je mudrost sveprisutna i dostupna svakom.
    Dovoljno je (samo ) osloboditi svoju ljubav u srcu, prekrivenu strahom svog uma.

A što se tiče šamara i košulje. U igri su ponos i potreba za posjedovanjem. Kolike su to stvarne vrijednosti, neka svatko odluči za sebe.
    Last edited by venerijanac; 15-02-11 at 23:06.
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina

Ja, čak, mislim da priča ide mnogo dublje; u smislu kako mi, ljudi, vrlo malo znamo pa, shodno tome, a kao što i sam kažeš, često niti znamo kada griješimo; te, sukladno tome, u vrlo mnogo slučajeva, ne možemo znati niti kada je onaj drugi sagriješio, jer, vođeni (subjektivnim doživljajem svijeta) svojim željama i potrebama, nerijetko na tuđe dobro djelo gledamo kao na grijeh, dočim na svoj grijeh kao na dobro djelo. Po tome smo svi, vjerujem, jednaki.

Sad, kad bi se uzelo u obzir ono bitno, a to je upravo nemogućnost razumijevanja "cijele slike", 'ljubiti neprijatelja svoga', zapravo, pokušava od nerazumijevanja odvesti u razumijevanje po principu odbacivanja razuma u korist emocije ljubavi, jer - ljubav je iznad oprosta (i svega ostalog pa tako, naravno, i osvete).

Mislim da mi, ljudi, za takvo što još nismo sposobni pa mi se ta Isusova ideologija, iako draga filozofski, čini utopijom.
    Pa - nju i jest jako teško prakticirati - ali nam je postavljena kao ideal, da nas gura prema naprijed, tj. da nas ne ostavlja u mulju osrednjosti ili legalizma, puke forme. Ili još gore - u vječnom krugu osvete.

Objasnit ću, ali najprije želim pokazati kako ni Kur'an ne radi otklon od ovog pravila, dapače potvrđuje ga:

''Nepravda se može uzvratiti istom mjerom, a onoga koji oprosti i izmiri se Allah će nagraditi; On, uistinu, ne voli one koji nepravdu čine.
    Neće odgovarati onaj koji istom mjerom uzvrati za pretrpljenu nepravdu,
    a odgovaraće oni koji ljude tlače i bez ikakva osnova red na Zemlji remete; njih čeka bolna patnja.
    Strpljivo podnostiti i praštati - tako treba svaki pametan postupiti. ''
    (42:40-43)

Ovdje vidimo savršen primjer spajanja Starog ("oko za oko") i Novog Zavjeta ("ljubi neprijatelja svoga") u integriranu smislenu cjelinu. I ovdje nas Bog poziva da oprostimo, dapače nagrađuje. Razlika je jedino u tome što se od nas ne očekuje upravo ta utopijska revnost pa se kaže "nepravda se može uzvratiti istom mjerom". Dakle, ako smo baš prisiljeni, smijemo se npr. braniti, ali najbolje bi uvijek bilo oprostiti i biti strpljiv - po mogućnosti.

A sad ono što i je cijela poanta - već sam to rekao, ali ću probati na malo drukčiji način. Dakle, svi znamo priču o Kainu i Abelu. No mnogi ne znaju puni smisao priče (barem što se grijeha i prenošenja grijeha tiče):
    Postanak 4, 8-15

... 8 Kajin pak reče svome bratu Abelu: "Hajdemo van!" I našavši se na polju, Kajin skoči na brata Abela te ga ubi. 9 Potom Jahve zapita Kajina: "Gdje ti je brat Abel?" "Ne znam", odgovori. "Zar sam ja čuvar brata svoga?" 10 Jahve nastavi: "Što si učinio? Slušaj! Krv brata tvoga iz zemlje k meni viče. 11 Stoga budi proklet na zemlji koja je rastvorila usta da proguta s ruke tvoje krv brata tvoga! 12 Obrađivat ćeš zemlju, ali ti više neće davati svoga roda. Vječni ćeš skitalica na zemlji biti!" 13 A Kajin reče Jahvi: "Kazna je moja odviše teška da se snosi. 14 Evo me tjeraš danas s plodnoga tla; moram se skrivati od tvoga lica i biti vječni lutalac na zemlji - tko me god nađe, može me ubiti." 15 A Jahve mu reče: "Ne! Nego tko ubije Kajina, sedmerostruka osveta na njemu će se izvršiti!" I Jahve stavi znak na Kajina, da ga tko, našavši ga, ne ubije.

Kajin se Jahvi žali - dao mu je pretešku kaznu. Može ga ubiti tkogod hoće. No Jahve odvraća da ako tko ubije Kajina, "sedmerostruka osveta na njemu će se izvršiti". Što to znači? To znači da će sad netko ubiti Kajina, onda će tog nekog ubiti neko treći, tog trećeg netko četvrti itd. Drugim riječima, lanac grijeha i osvete se nastavlja unedogled. Ovom završetkom priče o Kajinu i Abelu se želi objasniti besmisao uzvraćanja istom mjerom (ukoliko baš nismo prisiljeni), jer se grijeh nastavlja i širi, ne samo u smislu konkretnih zlodjela (ubojstvo) nego i u smislu trajne duševne rastrganosti i nespokoja, koja se može pretvoriti u svoj najgori oblik - mržnju. Zato Jahve i stavlja "znak na Kajina", dakle taj znak je upravo zapovjed "ljubi neprijatelja svoga"; ta zapovjed nas potiče da ne nastavljamo lanac mržnje/grijeha, jer od toga nitko a ponajmanje mi sami nemamo koristi - samo štete. Dakle, odbacujemo grijeh, ali ne odbacujemo čovjeka. Naravno to je u pravilu tim teže što je grijeh tog čovjeka veći, ali je u svakom slučaju bolje od nastavljanja kruga mržnje i grijeha.
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

Harun's Avatar
    Bog kaze u kuranu:

Zlo dobrim uzvrati, pa će ti dušmanin tvoj odjednom prisni prijatelj postati (Fussilet, 34)

sa ovim ajetom objasnjena je cijela tema

Quote Originally Posted by Harun View Post
    Bog kaze u kuranu:

Zlo dobrim uzvrati, pa će ti dušmanin tvoj odjednom prisni prijatelj postati (Fussilet, 34)

sa ovim ajetom objasnjena je cijela tema
    Eto, u jednoj rečenici!

E sad, gore rečeno je puko teoretiziranje, koje mi odmah pada u vodu, jer s teorijom istog nemam (ako imam, nisam svjesna) niti jednu konkretnu dodirnu točku u praksi.

Ima li ovdje tko, a da bi mogao bolje objasniti čemu služi "Ljubi neprijatelja svoga", jer meni se čini samo kao prelijevanje iz šupljeg u prazno.

Moderator teme: dux pessimus

Ljubi neprijatelja svoga jest ustvari smjernica koja pokazuje gdje si i gdje trebaš ići.

Čistu ljubav na koju se poziva u svim svetim knjigama mi trenutno ne posjedujemo.

Ili voliš sve, ili ne voliš nikog.

Mnogi se ovim neće složiti, no ono što mi podrazumijevamo pod ljubav, često to nije.

Ako se moj prijatelj prometne u neprijatelja, nestati će moja ljubav prema njemu? Neće. Ljubav nije niti postojala. Svidjelo nam se prijateljsko ponašanje a ne prijatelj sam.

Ako žena želi otići od muža jer misli da će joj drugdje biti bolje, muž bi je ako je voli trebao podržati, i biti sretan što je ona sretna. Čini se glupo? Meni da. Ali što ja znam što je prava ljubav... Ja bih htio da voljena osoba bude pored mene, a ne da je sretnija sa nekim drugim. Meni je više stalo do mene i moje sreće nego do sreće moje žene. Volim li ja nju ili sam samo sebičan?

"Gle, neda joj da ode od njega, toliko puno je voli." Tako razmišlja današnji čovjek

Kada ogolimo odnose do dubine vidimo da volimo jedino sebe, a nekada čak ni to.

Zašto je ljubi (voli) neprijatelja svoga smjernica i pokazuje nam gde se nalazimo na duhovnom putu?

Lako je sam sebe zavarati i upasti u samoljublje te pomisliti kako smo puni ljubavi. Da li zaista imamo ljubavi, vidjet ćemo po tome da li volimo neprijatelja svoga.
    Ako bih proveo u djelo svu teoriju koju znam, gdje bi mi bio kraj...

Uvijek je lakše teoretizirati i puno pričati, nego "zasukati rukave" i uraditi ono o čemu toliko pričamo.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread