+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: O vrlinama (i njihovim "negativnim ekvivalentima")

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

O vrlinama (i njihovim "negativnim ekvivalentima")

Svaka vrlina ima svoj "negativni ekvivalent", koji, na žalost, biva često doživljavan kao "pozitivni", a ovisno o situaciji (tj. momentu pojavnosti, snazi demonstracije, nositelju i okolini u kojoj se ispoljava).

Započet ću ovu temu promišljanjem o razlikama i sličnosti između 'dostojanstva' i njegovog "negativnog ekvivalenta" - 'ponosa'.

Prvo definicije:
    Dostojanstvo - sposobnost čovjeka da se u "zlu" ne ponizi, a u "dobru" ne uzvisi.
    Ponos - sposobnost čovjeka da se uzvisi i u "dobru" i u "zlu".

Ako je uvodna misao točna i ako su (moje) definicije ispravne, ne bi smjelo, vama koji se ne slažete s datim postavkama, naći primjer kad dostojanstveno ponašanje biva manjkavim, jer bi ga, obzirom na situaciju, valjalo zamijeniti ponosnim.

Čekam feed-back pa nastavljam.

............

Dodatak uvodnom postu, napisan kasnije na istoj temi:

Quote Originally Posted by enky View Post
    Konto 'suprotnosti'; nije mi bila namjera pričati o njima. Za mene su suprotnosti 'crno' i 'bijelo'. Jest, pojam 'ekvivalent' govori o jednakovrijednom, a podebljan pojmom 'negativan' stvara dojam kako se ovdje govori o 'suprotnostima'. Ali ne, jer, kao što vidiš, stavih "negativnim ekvivalentima" pod navodnike (na taj način pokušavši dočarati upitnost izraza).

Radi se o tvz. 'parovima' stanovitih osobina, koje, u mojoj glavi, iako vrlo slične, izuzetno različito djeluju na nosioca istih pa, sukladno tome, i na okolinu.

persona non gratis
    .. ponos je lični osećaj .. osećaj koji proizilazi iznutra ..
    .. kako .. ponos .. može biti .. dužnost ..?
    .. zar se može biti ponosan .. po naredbi ..?

.. to mi deluje kao .. budite srećni .. to je naređenje ..

(.. sorry .. odgovaram samo na ovo smaltovovo .. jer razumem šta je rekao ..)

gatto's Avatar
    Enky, meni su prihvatljive definicije dostojanstva i ponosa koje si navela.

Smatram da je dostojanstvo ono cemu treba teziti, dok je ponos dosta "tricky" osjecaj koji covjeka lako moze okrenuti ka nezeljenim situacijama.

član
    Kako objasniti da se sve što imamo u svom umu i duši da se utemeljuje na negativnoj percepciji. Uopće, što je to " negativna ekvivalencija " ? Skrećem pažnju na činjenicu, ako je nešto negativna ekvivalencija nećemu, onda to nešto jest pozitivno, pa logički i stvarno negativno i pozitivno su ekvivalentni. Neka se nitko ne začudi da je to isto ekvaivalenciji mase i energije, pozitivnog i negativnog pola, ženskog i muškog, noći i dana i td. Ako su dostojanstvo i ponos pozitivi, što su im ekvivalentni negativi ? Jako, jako klizak teren. Pazite na ravnotežu.

Evo još jedan zanimljivi par:

Pristojnost - suština lijepog ponašanja prema drugima.
    Uglađenost - forma lijepog ponašanja prema drugima.

Prvo je istinsko i proizlazi 'iz unutra', drugo, pak, lažno i predstavlja vanjku masku tj. "lijepu fasadu".
    Kad smo pristojni, ne osjećamo se manje vrijedni (u odnosu na...), a kad smo uglađeni, osjećamo se više vrijedni (u odnosu na...).

Imam ja toga u rukavu ohoho; nema brige.

Hrabrost - sposobnost suočavanja sa strahom.
    Neustrašivost - sposobnost negiranja straha.

Suočiti se s problemom znači ne bježati od rješavanja istog, dočim ga negirati dođe kao "pometanje pod tepih".
    Što je od navedenog ono realno, a što ono, koje vodi eksploziji "negative", ne vjerujem da treba posebno elaborirati.

implosive's Avatar
    Uh...ponos.....
    Jel to onda kada glumiš da je tvoj izbor najbolji na svijetu?
    ili onda kada si pokazao drugima da si pravi dasa jer imaš čime to pokazati?
    ili onda kada se rodiš u nekoj državi pa "nekim čudom" si joj privržen i to guraš pod nos i onima koje uopće ne zanima tvoje lamatanje zastavom?
    ili onda kada "nema mene nekakav šmrkljavac šta učit pameti"?

Temeljitost - davanje prednosti cjelini obzirom na detalje.
    Sitničavost - davanje prednosti detaljima obzirom na cjelinu.

Temeljitost, tako, kao rezultat, ima pošteno odrađen posao, dočim sitničavost prije ili kasnije završi - otkazom.

lunoprof's Avatar
    otkud ti one definicije? to je tako zadano nekim pojmovnikom?
    a sto ako si ponosan na svoje dostojanstvo? (ili dostojanstveno ponosan) ..

ne shvacam bas ta dva pojma kao suprotna. ako bi bili suprotni, ponistavali bi svoje znacenje. oni udruzeni daju samo jos jaci dozivljaj neceg.

temeljitost je sukcesivno rjesavanje nekog problema (bez preskakanja), moze biti cak i sitnacava pa se uz temeljitost dodaje sitnicavost sto rezultira dugotrajnim procesom.. samo sitnicavost je zadrzavanje na sitnicama, davanje vaznosti detaljima te stvaranje krupnog od niceg. tu se gubi vrijeme, a ponekad sprecava i sagledavanje cjeline problema.

temeljitost i sitnicavost nisu suprotne, one su naprosto razlicite.

Quote Originally Posted by lunoprof View Post
    otkud ti one definicije? to je tako zadano nekim pojmovnikom?
    a sto ako si ponosan na svoje dostojanstvo? (ili dostojanstveno ponosan) ..

ne shvacam bas ta dva pojma kao suprotna. ako bi bili suprotni, ponistavali bi svoje znacenje. oni udruzeni daju samo jos jaci dozivljaj neceg.

Ne, to su moji smjeli pokušaji definiranja stanovitih pojmova. Na taj način učim, a ovako, kad dobijem feed-back, mogu bolje promišljati koliko je ono što naučih krnje te se, postepeno, nadograđivati u shvaćanju.

Biti ponosan na svoje dostojanstvo bi, mišljenja sam, značilo 'osvrtati se' (u smislu kad npr. napravimo nešto "dobro" pa se zaustavimo i divimo samima sebi kako smo to, jelte, dobro napravili), a dostojanstven se čovjek ne uzvisuje u "dobru" (dakle, ne osvrće i ne divi samom sebi što je postupio "ispravno").

Ne znam jesam li se dovoljno dobro izrazila, jer me hvata umor pa ću, stoga, na ostalo, što si napisala, replicirati drugom prilikom.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread