+ Reply to Thread
Results 1 to 7 of 7

Thread: Pes equinovarus congenitus

...
    size="tall"

Pes equinovarus congenitus

Pes equinovarus congenitus je najčešća prirođena mana stopala.
    Imamo tipični ekvionvarus, kod kojeg postoje svi sastavni dijelovi skeleta stopala, ali su deformirani. Kod takvog oblika prognoze su relativno dobre za razliku od atipičnog (ili teratološkog) ekvinovarusa, čiji su defekti nastali u organogenezi stopala ili potkoljenice.

Kod tipičnog ekvinovarusa valja razlikovati tipični malpozicijski ekvinovarus (što se javlja radi produljenog prislinog lošeg položaja tijekom trudnoće) i pravi tipični malformacijski ekvinovarus (što nastaje radi strukturalnih promjena).

Pes equinovarus congenitus se javlja u 0.5% porođaja, češće obostrano i dvostruko češće u muške djece.

Ova je tema posvećena svim ljudima, koji su se direktno (kao djeca) ili indirektno (kao roditelji, stričevi, tete, prijatelji...) susretali ili trenutno muče muku s pes equinovarus, kako bi mogli izmijenjivati iskustva vezana za konzervativno liječenje, operacije, ortopede, postoperativnu njegu te sve ostalo što je u svezi s ovom vrstom anomalije.

Ross's Avatar
    Dok se ne jave ostali, evo da objasnim što točno znači ovo komplicirano ime za ćopavo stopalo.

Ekvinus = plantarna fleksija u talokruralnom zglobu
    Varus = inverzija stopala (spušta se vanjski rub, a podiže unutarnji)
    Kao deformiteti su prisutni još i Aduktus te Ekskavatus.
    Congenitus = prirođen.

pospana. halli_galli's Avatar
    Ja sam mama male mišice koja ima malpozicijski ekvinovarus oba stopala.
    Otkud prijevod "ćopava stopala"?

Liječimo se u Klaićevoj od njenih mjesec dana. Vodi nas dr. Bojić, a ići ćemo i dr. Đapiću na Šalatu. Vježbamo (istežemo tetivu) i poslje toga bandažiramo. Za desnu nogu ćemo idući tjedan dobiti korekcijsku cipelicu. Kakva su iskustva s tom cipelicom? Kako ju klinci podnose?

P.S Otkad medicinska sestra uzima mjeru za ortopedsko pomagalo?
    *jedino je chuck norris znao sakrit suze ko marina*
    *zebu me noge.*

Ross's Avatar
    Ne bih znao tko je prvi upotrijebio izraz ćopavo stopalo. Isti se koristi već dugi niz godina što je, ako mene pitate, sasvim normalno, jer je ljudima jasnije što znači ćopavo, nego kad im se priđe sa svim silnim stručnim nazivima, koji, složit ćete se, zvuče strašnije nego što jesu.

Koliko sam upućen, Klaićeva stavlja naglasak na vježbanje te su, po mom mišljenju, stručniji po ortopedskim pitanjima od Šalate, no to je samo moje mišljenje. Nije nužno i ispravno.
    Iskustva s ortopedskom cipelom su, u slučajevima malpozicijskog ekvinovarusa, prilično dobra. Najčešće cijela priča završava tako da deformaciju primjećuje jedino ortoped.

Kako koje dijete podnosi cipelicu, ovisno je i o djetetu. Cipelice nisu baš lagane za nositi pa je sasvim normalno da djeca pružaju otpor. Savjetujem pristup kroz igru na način da se curica osjeti važnom, jer će ispasti pobjednik. Vi ćete najbolje znati kako i na koji način joj tako što sugerirati.

Čudi me da je medicinska sestra uzimala mjeru za ortopedsko pomagalo. Obično to rade stručne osobe, koje dolaze u Klaićevu samo zbog toga, dakle po dogovoru.
    Možda je nešto zapelo u organizaciji, ali ne brinite, zasigurno mjere ne bi uzimala sestra, koja s tim nema dugogodišnje iskustvo.

Ovako se bori protiv lopova! (klik)

doktor nam je prepisao korekcijsku cipelu za desnu nogu, šifra na doznaci je q66, susjeda mi radi u hzzo-u, ni sama ne kuzi sta je u pitanju jer je q66 šifra za ORTOPEDSKE CIPELICE i ovjerava se PAR, nikako JEDNA CIPELICA. tako da je sad problem, ako pravo na cipelice imamo svakih 6 mj, a sad s ovom (ne)odgovarajućom doznakom dobijemo nešto drugo, do 8. mj. nemamo pravo na druge. do tad će moja curica (nadam se) prohodati, što da joj onda obujem?.. što da radimo?

ujutro zovem sestru nevenku da se dog. oko preuzimanja korekcijske.
    *zebu me noge.*

update; zvala sam i bolje da nisam, došlo mi je da puknem
    prvo, nakon 12 dana cipela nije gotova, drugo, sestra me preko telefona moli da joj izmjerim nogu, tko je tu lud?
    između ostalog, ne mogu se nacrtat isti dan tamo ako sam 200 km dalje :S

samo je jedno sigurno, bježim odande.
    *zebu me noge.*

clubfoot Pozdrav
    Samo da vam objasnim koja metoda se koristi tu kod nas (Svedska) .
    Mi imamo jednog malog macka on se rodio sa oba stopala povijena unutra. Ovdje se koristi metoda sekvent od gipsovanja tj. stavlja se gips svake sedmice znaci novi gips , svaki put se stopalo malo vise okrece ka normalnom polozaju , to se radi 5-7 sedmica . Poslje gipsovanja (ako potrebno) radi se operacija i tada se stavlja ponovo gips koji se koristi 2 sedmice . Operacijom se presijeku petne zile (tetive) koje nakon 2 sedmice se produze i zarastu same od sebe . Nakon svega toga se dobijaju cipelice koje se koriste 3mj non-stop ili 23 sata dnevno ( radi kupanja presvlacenja itd), poslje 3 mjeseca se cipelice koriste svaki put kada dijete hoce da spava do nekih 5-6 godina . E sta dolazi poslje tek nam preostaje da saznamo
    Ps. Ova tehnika vracanja stopala se koristi zadnjih 55 god. i ima veoma dobre rezultate . Skracenica za ovaj handikap je PEVA. Imate veoma mnogo clanaka na engleskom pod nazivom "CLUBFOOT" Nadam se da ce vam ova informacija pomoci koliko toliko . Sve najbolje

+ Reply to Thread

Tags for this Thread