+ Reply to Thread
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 38

Thread: Svatko sam kroji svoju sreću

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Svatko sam kroji svoju sreću

Što je sreća, ako ne samo ("najljepši mogući") način na koji mi sami doživljavamo sebe i svijet oko nas?

Netko može biti sretan s "malim". Nekome, pak, treba mnogo. Dakle, ne postoji univerzalni recept, jer "to jelo" ovisi o "kuharu" što ga sprema.

Što mislite može li biti sretan onaj, kome može biti dosadno?
    i (za one, koji drže kako je sreća samo stvar trenutka)
    Zašto sretni nikad ne razmišljaju o sreći?

Svatko sam kroji svoju sreću - reče narkoman i ubrizga si još jednu dozu heroina u krvotok.

BTW, evo jedne genijalne priče od Branka Pihača, 'Đavolji vrtovi doktora Hirnemiusa'. Čini mi se da ima neke veze s temom...

Damn, kako dobra priča. Danas mi je još bolja nego kad sam je pročitao prvi put s 20 i sitno godina.

N'dugu's Avatar
    Quote Originally Posted by Apemant View Post
    Damn, kako dobra priča. Danas mi je još bolja nego kad sam je pročitao prvi put s 20 i sitno godina.
    Haha, i ja sam je zapamtio... koji ono broj Siriusa?
    Danas mi se čini malo naivnom, nakon svih tih varijacija na temu solipsizma, mind-body problema, paralelnih stvarnosti, Dicka, razvoja neuroznanosti, robota... ali za ono doba je bila sasvim OK, u biti kombinacija frankenštajna i leta iznad kukavičjeg gnijezda, tako nešto...

N'dugu's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Što je sreća, ako ne samo ("najljepši mogući") način na koji mi sami doživljavamo sebe i svijet oko nas?

Netko može biti sretan s "malim". Nekome, pak, treba mnogo. Dakle, ne postoji univerzalni recept, jer "to jelo" ovisi o "kuharu" što ga sprema.

Što mislite može li biti sretan onaj, kome može biti dosadno?
    i (za one, koji drže kako je sreća samo stvar trenutka)
    Zašto sretni nikad ne razmišljaju o sreći?
    Sretni ne razmišljaju. Točka.

Quote Originally Posted by N'dugu View Post
    Haha, i ja sam je zapamtio... koji ono broj Siriusa?
    53.

Imam ih sve skenirane i pretvorene u .doc. Odande sam je i izdvojio u poseban komad.

Danas mi se čini malo naivnom, nakon svih tih varijacija na temu solipsizma, mind-body problema, paralelnih stvarnosti, Dicka, razvoja neuroznanosti, robota... ali za ono doba je bila sasvim OK, u biti kombinacija frankenštajna i leta iznad kukavičjeg gnijezda, tako nešto...
    Meni je i dalje dobra, ne toliko zbog 'tehničkih' detalja - nego upravo zbog ovog naslovnog pitanja, tj. svih filozofskih razmatranja na tu temu. Dakako, slična razmatranja na neki način postoje i u npr. zbirci priča 'Grad' Clifforda Simaka, ili svih onih ideja o virtualnoj stvarnosti itd. A ova je zgodna jer je prosječnom čovjeku nekako na prvi pogled 'jeziva', iako bi dosljednim promatranjem načina na koji funkcionira njegova vlastita motivacija, morao doći do zaključka da bi bilo jako lijepo završiti u 'vrtu doktora Hirnemiusa'. Tj. da je njegova 'uobičajena motivacija' logički ekvivalentna tome da se podvrgne H-procesu.

Naime, imaš onu 'dilemu' - bi li radije 'istinu' ili 'sreću'? Tko god odgovori 'sreću' - taj je komotno može potražiti i u vrtu doktora Hirnemiusa. Dapače, pa ti mozgovi u dotičnom vrtu su najdosljedniji krojači vlastite sreće kakve mogu zamisliti. Sreću postižu direktno na izvoru i ništa ne prepuštaju slučaju.

Sretni ne razmišljaju. Točka.
    Ako je tome tako, zašto onda mene razmišljanje čini sretnom?

Pa i nebitno za mene; kad bi bilo tako kako ti kažeš, zar to ne bi, ujedno, značilo i npr. kako svaki proizvod ljudske kreativnosti proizlazi iz nesreće?

Quote Originally Posted by Apemant View Post
    Naime, imaš onu 'dilemu' - bi li radije 'istinu' ili 'sreću'? Tko god odgovori 'sreću' - taj je komotno može potražiti i u vrtu doktora Hirnemiusa.

No, evo jedno pitanje za koje znam da će te oduševiti : Koja je, po tvom mišljenju, razlika između 'sreće' i 'optimizma'?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread