+ Reply to Thread
Page 1 of 8 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 80

Thread: Lagati drugima = lagati sebi

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Lagati drugima = lagati sebi

Da elaboriram:

Dakle, ako lažem drugima, sebe predstavljam onakvom, kakvom nisam tj. u tuđim očima stvaram (tj. pokušavam stvoriti) iskrivljenu sliku sebe (ne bih li dobila "željeni" feed-back).
    Takva, iskrivljena slika sebe (zajedno s feed-backom koji može izazvati), se meni dopada, jer da mi se ne dopada, ne bih se predstavljala (tj. pokušala predstaviti) lažno.
    (U)mislim li da mi je ta laž prošla, ponovit ću je (pa i ponavljati).
    Ako mi ta jedna laž, što navodno prolazi, donosi zadovoljštinu, neću se zaustaviti samo na njoj, nego ću pokušati pojačati zadovoljstvo novim lažima.
    Što ću više lagati, to ću se više udaljiti od istine (o sebi), što može vrlo lako rezultirati time da više nikad neću otkriti što hoću, pošto iovako više ne znam niti tko sam.

Zato, lagati drugima, zapravo, znači lagati sebi.

Na kraju još; ovako će zvučati mnogo jasnije:
    Lagati sebi = lagati drugima*
    (ne treba pojašnjavati, je l' da? to odmah bude jasno. )

*pod uvjetom, naravno, da ti drugi postoje u blizini, da ne živimo na kakvom pustom otoku ili sl.

Prvo, kaže se 'lagati sebi' i 'lagati drugima'.

Drugo, jednadžba ti je previše jednostavna. Možda bih se mogao složiti da je to tako, ako netko doslovno namjerno laže (stalno). No, čak i ako ne lažeš namjerno, to nipošto ne znači da će ljudi imati 'realnu' sliku o tebi. Dapače, možeš ti govoriti 'the truth, whole truth, and nothing but the truth' - a drugi i dalje mogu imati totalno iskrivljenu sliku o tebi. Zbog nesavršenosti ljudske komunikacije, naime.

Ispravit ću. Hvala.

Vezano za ostalo, što ti reče, slažem se, no ovom temom želim dočarati 'osjet', koji u nama proizvodi druga osoba (tj. kako tko na koga djeluje) te na koji način laži na taj osjet utječu.

Quote Originally Posted by enky View Post
    Vezano za ostalo, što ti reče, slažem se, no ovom temom želim dočarati 'osjet', koji u nama proizvodi druga osoba (tj. kako tko na koga djeluje) te na koji način laži na taj osjet utječu.
    Kako laži utječu hmm.

Od teške stvari naprave još težu.

N'dugu's Avatar
    Da elaboriram:

Dakle, ako lažem drugima, sebe predstavljam onakvom, kakvom nisam tj. u tuđim očima stvaram (tj. pokušavam stvoriti) iskrivljenu sliku sebe (ne bih li dobila "željeni" feed-back).
    Takva, iskrivljena slika sebe (zajedno s feed-backom koji može izazvati), se meni dopada, jer da mi se ne dopada, ne bih se predstavljala (tj. pokušala predstaviti) lažno.
    (U)mislim li da mi je ta laž prošla, ponovit ću je (pa i ponavljati).
    Ako mi ta jedna laž, što navodno prolazi, donosi zadovoljštinu, neću se zaustaviti samo na njoj, nego ću pokušati pojačati zadovoljstvo novim lažima.
    Što ću više lagati, to ću se više udaljiti od istine (o sebi), što može vrlo lako rezultirati time da više nikad neću otkriti što hoću, pošto iovako više ne znam niti tko sam.

Zato, lagati drugima, zapravo, znači lagati sebi.

Na kraju još; ovako će zvučati mnogo jasnije:
    Lagati sebi = lagati drugima*
    (ne treba pojašnjavati, je l' da? to odmah bude jasno. )

*pod uvjetom, naravno, da ti drugi postoje u blizini, da ne živimo na kakvom pustom otoku ili sl.
    Pretpostavimo da ne lažem sebe, znam točno kakav sam, ali isto tako znam da drugi to ne znaju, pa ako ih slažem mogu IZBJEĆI određeni feed-back koji mi se ne sviđa.

To može značiti i da znam da sam DOBAR, ali da ljudi ne vole dobre i da ih obično iskoriste ili im se rugaju, pa nastojim ostaviti dojam da sam zločestiji nego što jesam. Capisc'?

tu je u svemu ovome (enky i N'dugu) previse brige za ono sto ce drugi reci
    cemu su oni vazni? cega su oni reperi? pa nisu mi oni vjecna istina valjda!
    nece oni biti pitani jednoga dana za moja djela, vec samo za svoja . necu niti ja jednoga dana biti pitana za njihova djela, vec za ono sto sam ja napravila . sorry na mojem abrahamovskom registru

ne treba se sekirati ako u zivotu nesto nismo ostvarili sto nije nasom krivnjom tj sto nije bilo u nasoj moci . ako nesto lazemo s ciljem i razlogom, da bi nesto postigli ili nekoga zastitili .. hmm .. meni je uvijek najvaznije da ne lazem sebe u ogledalo tj svojega boga . hajde mi recite sto muz treba reci svojoj trudnoj zeni u 9. mjesecu trudnoce koja se jedva valja s noge na nogu, koja stalno prezvace i podriguje i dr? da li joj treba reci istinu i reci joj kako izgleda kao krava? normalno da ne . reci ce joj kako izgleda fantasticno! kao nikad prije!

a sad, o kojoj se vrsti laganja sebe radi .. to je preintimno ovdje razglabati .. ili mozda nije .. mozda i nema nikakvog laganja .. samo nekog blesavog straha (jer vecina strahova su blesavi i totalno destuktivni .. druga stvar kad se radi o 'opravdanim' LOL strahovima)

Quote Originally Posted by N'dugu View Post
    Pretpostavimo da ne lažem sebe, znam točno kakav sam, ali isto tako znam da drugi to ne znaju, pa ako ih slažem mogu IZBJEĆI određeni feed-back koji mi se ne sviđa.

To može značiti i da znam da sam DOBAR, ali da ljudi ne vole dobre i da ih obično iskoriste ili im se rugaju, pa nastojim ostaviti dojam da sam zločestiji nego što jesam. Capisc'?

I, kuda vodi lažno predstavljanje?

Da se razumijemo, nemam ništa protiv "prikrivanja" sebe (nepokazivanja u punom svjetlu), no lažno se predstavljati, glumiti da si nešto što nisi, po meni je ok jedino ukoliko se time sebi (ili nekome) može spasiti život ili, pak, ukoliko se time može spasiti nečiji brak.
    (valjda ne moram sad davati primjere? )

Inače, ti ne znaš da svak za sebe misli da je dobar i pametan (te da ima smisao za humor)?

N'dugu's Avatar
    I, kuda vodi lažno predstavljanje?

Da se razumijemo, nemam ništa protiv "prikrivanja" sebe (nepokazivanja u punom svjetlu), no lažno se predstavljati, glumiti da si nešto što nisi, po meni je ok jedino ukoliko se time sebi (ili nekome) može spasiti život ili, pak, ukoliko se time može spasiti nečiji brak.
    (valjda ne moram sad davati primjere? )

Inače, ti ne znaš da svak za sebe misli da je dobar i pametan (te da ima smisao za humor)?
    Evo zgodnog primjera. Je li dobro što je Ljubo Čučić sebe prikazivao u jednom svjetlu (prikrivajući 'puno' svjetlo za četiri zida) zato da ostvari vezu ili brak ili da si na kraju spasi taj brak? Je li dobro što se na kraju pokazao u "punom svjetlu" pred kamerama? Znamo li cijelu istinu o njegovoj ženi (da li se ona pokazala u punom svjetlu), a ako ne - je li to dobro ili nije?

Izgleda da dosta toga ovisi o predrasudama, manipulacijama, pa čak u nekim slučajevima i harangi medija, pa se ti možeš pokazivati koliko hoćeš u punom svjetlu i otkrivati, ali će ljudi i dalje misliti o tebi pogrešno, jer te ne poznaju (a neki te ne poznaju niti nakon puno godina provedenih skupa). Nije li zato (zbog ograničenih spoznajnih kapaciteta ljudi) u redu imati jednu 'prihvatljivu' ličnost za pokazivanje većini, a otkrivati se, ili 'ogoliti do kosti' samo onima koji zaista imaju iskren interes i volju da te dublje ili čak do kraja upoznaju?

Mislim da tzv. javnost ne može upoznati stvarnog Ljubu Čučića i Magali. Za to su potrebne godine. Njihova pogreška je u tome što se međusobno nisu dovoljno upoznali kad je bilo vrijeme za to, pa su zato svoje probleme morali rješavati pred očima (zgrožene i nerazumijevajuće) javnosti.

Evo zgodnog primjera. Je li dobro što je Ljubo Čučić sebe prikazivao u jednom svjetlu (prikrivajući 'puno' svjetlo za četiri zida) zato da ostvari vezu ili brak ili da si na kraju spasi taj brak? Je li dobro što se na kraju pokazao u "punom svjetlu" pred kamerama? Znamo li cijelu istinu o njegovoj ženi (da li se ona pokazala u punom svjetlu), a ako ne - je li to dobro ili nije?
    Uf, nisam u toku, što se na kraju ispostavilo, tko je tu koga itd? Tj. ne što se 'ispostavilo' (to ne možemo znati, slažem se) - nego što tvrdi ona, a što tvrdi on?

Izgleda da dosta toga ovisi o predrasudama, manipulacijama, pa čak u nekim slučajevima i harangi medija, pa se ti možeš pokazivati koliko hoćeš u punom svjetlu i otkrivati, ali će ljudi i dalje misliti o tebi pogrešno, jer te ne poznaju (a neki te ne poznaju niti nakon puno godina provedenih skupa). Nije li zato (zbog ograničenih spoznajnih kapaciteta ljudi) u redu imati jednu 'prihvatljivu' ličnost za pokazivanje većini, a otkrivati se, ili 'ogoliti do kosti' samo onima koji zaista imaju iskren interes i volju da te dublje ili čak do kraja upoznaju?
    Slažemo se, kolega.

No, enky se neće složiti, ona valjda misli da se intuicijom može nekoga spoznati za 5 minuta. Ili možda čak za famoznih 3 sekunde.

Mislim da tzv. javnost ne može upoznati stvarnog Ljubu Čučića i Magali. Za to su potrebne godine. Njihova pogreška je u tome što se međusobno nisu dovoljno upoznali kad je bilo vrijeme za to, pa su zato svoje probleme morali rješavati pred očima (zgrožene i nerazumijevajuće) javnosti.
    QFT.

Jest, no jedno je 'ne otkriti se do kraja', a drugo 'lažno se predstavljati'.
    Prvo se odnosi na taktiziranje, a drugo na manipulaciju.

Ako manipuliraš, kako uopće možeš dokučiti tko zaista ima iskren interes i volju da te dublje (ili čak do kraja) upozna, kad se u samom startu predstavljaš lažno?

Quote Originally Posted by Apemant View Post
    Slažemo se, kolega.
    Odgovori i ti na postavljeno pitanje, kad se, već, slažeš s kolegom.

Quote Originally Posted by Apemant View Post
    No, enky se neće složiti, ona valjda misli da se intuicijom može nekoga spoznati za 5 minuta. Ili možda čak za famoznih 3 sekunde.
    Ne budi ljubomoran.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread