+ Reply to Thread
Page 2 of 35 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast
Results 11 to 20 of 345

Thread: Treba li prijatelju reći za nevjeru njegovog/njenog (bračnog) partnera?

Quote Originally Posted by ema007 View Post
    Takve situacije su dosta nezahvalne.
    U odnose između partnera se nikako ne volim mijeati, imam stav da je njihova veza njihova privatna stvar i da se nikoga sa strane ne tiče kako se oni ponaaju u toj vezi i na koji način rjeavaju svoje probleme i nose se s njima.
    Samo to to nije ba 100% istina, jer ako jedan partner vara drugog (bez njegovog znanja, naravno - inače nemamo o čemu raspravljati) onda to *očito* NIJE samo 'njihova privatna stvar'. Nego je jedno od njih već 'pripustilo' neku treću osobu u tu 'privatnu stvar', zar ne? Volio bih da mi netko rastumači na koji način to i dalje ostaje nečija 'intima' - kad je već 'razbijena' od strane jednog od partnera (ili oboje).

Enivej, bih li se 'mijeao' ili ne bih, ovisi o okolnostima. Ne mogu apriori reći ni 'da' ni 'ne'. Ukoliko mi je to zbilja dobar prijatelj/prijateljica, onda mislim da bih ipak teio tome da kaem.

ema007's Avatar
    Quote Originally Posted by Apemant View Post
    Samo što to nije baš 100% istina, jer ako jedan partner vara drugog (bez njegovog znanja, naravno - inače nemamo o čemu raspravljati) onda to *očito* NIJE samo 'njihova privatna stvar'. Nego je jedno od njih već 'pripustilo' neku treću osobu u tu 'privatnu stvar', zar ne? Volio bih da mi netko rastumači na koji način to i dalje ostaje nečija 'intima' - kad je već 'razbijena' od strane jednog od partnera (ili oboje).

Enivej, bih li se 'miješao' ili ne bih, ovisi o okolnostima. Ne mogu apriori reći ni 'da' ni 'ne'. Ukoliko mi je to zbilja dobar prijatelj/prijateljica, onda mislim da bih ipak težio tome da kažem.
    Ostaje njihova stvar samim time jer ne znam način razmišljanja tih osoba ako su mi samo poznanici, što se mene tiče možda im treća osoba uopće ne smeta (ja to ne znam i ne pretpostavljam ako ne znam).
    Ako se pak radi o mojim prijateljima onda bih razmislila o njihovom karakteru prije svega i ako znam da su osobe koje vole čuti istinu pod svaku cijenu tada bih im rekla a ne bih im govorila takve stvari bez razmišljanja o posljedicama samo zato da sebi savjest rasteretim tog saznanja.

chaotic neutral Faca's Avatar
    Ako se pak radi o mojim prijateljima onda bih razmislila o njihovom karakteru prije svega i ako znam da su osobe koje vole čuti istinu pod svaku cijenu tada bih im rekla a ne bih im govorila takve stvari bez razmiljanja o posljedicama samo zato da sebi savjest rasteretim tog saznanja.
    Dakle moda bi svjesno preutila tako neto osobi koju prijateljem zove? Ba lijepo od tebe...

I nikako da shvati, za posljedice ne bi bila kriva ti koja si rekla, već onaj koji je zgrijeio.

ema007's Avatar
    Quote Originally Posted by Faca View Post
    Dakle možda bi svjesno prešutila tako nešto osobi koju prijateljem zoveš? Baš lijepo od tebe...

I nikako da shvatiš, za posljedice ne bi bila kriva ti koja si rekla, već onaj koji je zgriješio.
    Pročitaj sve šta sam napisala, razmislila bih o karakteru prijatelja. Ako znam da je to osoba koja nije posesivna i oprašta nevjeru čemu da ju povrijedim kad će ionako to oprostiti partneru, zar samo zato da svoju savjest operem?

Pročitaj sve ta sam napisala, razmislila bih o karakteru prijatelja. Ako znam da je to osoba koja nije posesivna i oprata nevjeru čemu da ju povrijedim kad će ionako to oprostiti partneru, zar samo zato da svoju savjest operem?
    Ali zato bi ti imala pravo odlučivati o tome da li će i na kakav način netko oprostiti preljub? Uostalom to to je neka osoba sklona opratanju ne znači da će ba taj puta oprostiti. Moda neće. Kako ti moe to znati sa 100% sigurnoću?

Smatram da je nedopustivo i nemoralno uzeti si slobodu za preutjeti tako neto. To nije tono bi se reklo "bijela la". Time na neki način postaje sudionik te prevare.

I ne radi se samo o pranju vlastite savjesti. Nego je to jednostavno "right thing to do". Neka i druga strana tog ljubavnog para zna sve podatke pa onda nek razgovaraju među sobom.

Ostaje njihova stvar samim time jer ne znam način razmiljanja tih osoba ako su mi samo poznanici, to se mene tiče moda im treća osoba uopće ne smeta (ja to ne znam i ne pretpostavljam ako ne znam).
    Pa, ako ne zna bi li prijatelju 'smetala' treća osoba, onda se postavlja pitanje koliko ste uopće 'prijatelji'.

Mislim, pa valjda zna neke osnovne nazore svog... 'prijatelja', zar ne?

Uostalom, ako im ne smeta, onda u čemu je problem ako 'kae' - ono to oni već znaju? Fino će te potapati po leđima i reći - ma, nita ne brini. I sve pet.

Ako se pak radi o mojim prijateljima onda bih razmislila o njihovom karakteru prije svega i ako znam da su osobe koje vole čuti istinu pod svaku cijenu tada bih im rekla a ne bih im govorila takve stvari bez razmiljanja o posljedicama samo zato da sebi savjest rasteretim tog saznanja.
    Dobro, ni meni se ba ne sviđa posve ovo 'rasterećivanje' savjesti koje spominje Faca; opet se postavlja pitanje, koliko smo prijatelji ako je meni nekakva vlastita savjest *jedino* o čemu razmiljam.

S druge strane, ne bih ni vlastitu savjest ba podcjenjivao. Tj. ne mislim da je moja savjest ba TOLIKO 'manje bitna stavka' - od nečije nemogućnosti da dri lic zakopčan (ili gaćice na mjestu, kako hoće. LOL) - da je ne bih uopće uzeo u obzir. Ne vidim naime razloga da ba toliko podcjenjujem vlastitu savjest (premda ne volim, rekoh, ni kad se smatra 'jedinim bitnim to postoji').

I ne radi se samo o pranju vlastite savjesti. Nego je to jednostavno "right thing to do". Neka i druga strana tog ljubavnog para zna sve podatke pa onda nek razgovaraju među sobom.
    Nekad je teko reći to je 'right thing to do'...

Recimo, to bi napravio da TVOJ prijatelj - prevari npr. svoju enu? Bi li rekao to njegovoj eni, recimo?

Dobro, ni meni se baš ne sviđa posve ovo 'rasterećivanje' savjesti koje spominje Faca; opet se postavlja pitanje, koliko smo prijatelji ako je meni nekakva vlastita savjest *jedino* o čemu razmišljam.
    Nije tu savjest jedino mjerilo. Nego se radi o pravu čovjeka da zna što mu se događa i da sam odluči o svojoj sudbini a ne da to drugi rade u njegovo ime, pa makar i imali najbolje namjere.

Recimo, što bi napravio da TVOJ prijatelj - prevari npr. svoju ženu? Bi li rekao to njegovoj ženi, recimo?
    Ako mi ona nije blizak prijatelj nego samo poznanica preko njega onda joj vjerojatno ne bih rekao (no ne isključujem mogućnost i da bih), makar sumnjam da bih tog prijatelja dalje cijenio i družio se pretjerano sa njim. Ali bih se zbog tog prešućivanja svakako osjećao ko govno. Jer istina je da i ona ima pravo znati što se događa iako mi je frend u igri.

A ako jest bliska prijateljica, onda bih joj svakako rekao, bilo direktno ili indirektno.

...
    Ja bih se najebao majke onome tko bi mi zatajio tako nešto ako bih otkrio da je zatajio.

I mislim da je ovo boldano nebuloza, sori ali fakat tako mislim. Kak će to riješiti međusobno ako je druga polovica odlučila varati partnera u nedogled i istovremeno to tajiti? Zar bi zaista tvoj prijatelj/prijateljica trebali biti u takvom braku/vezi godinama i godinama a da ne saznaju istinu?
    Bit je u onom 'druga polovica'. Tko sam ja da se petljam u poslove dvije polovice tj. jedno cijelog? Imam li dovoljno informacija ili uzimam sebe kao referentnu točku (naravno da uzimam sebe za referentnu točku )?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread