+ Reply to Thread
Page 1 of 35 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 10 of 345

Thread: Treba li prijatelju reći za nevjeru njegovog/njenog (bračnog) partnera?

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Cool Treba li prijatelju reći za nevjeru njegovog/njenog (bračnog) partnera?

Dižem ovaj thread inspirirana razgovorom s teme Lagati drugima = lagati sebi te, stoga, za početak, citiram y.

Quote Originally Posted by y View Post
    Naprimjer: muž vara ženu, no ti, da bi je 'zaštitla' - lažeš. Ona izgubi još puno, puno godina... kada napokon sazna (a na kraju se to obično sazna) - razočaranje je preogromno zbog svih izgubljenih godina, praktički... sada zbog izgubljenog (većeg dijela) života. Ona doživi slom živaca, završi u instituciji, ili se ubije... Tvoja 'dobra' laž joj je baš 'pomogla' - da ponor postane predubok...

(Ne tvrdim da laž ne može biti opravdana, no površno sagledavanje situacije može donijeti puno više zla, nego dobra...)
    Mišljenja sam da, kao prijatelj, trebam prešutjeti (lagati) prijatelju/prijateljici, saznam li da ga/ju njen (bračni) partner vara.
    Zašto?
    Zato što držim kako su (bračni) partneri ti, koji su međusobno najbolji prijatelji te ako imaju kakvih problema, ispravno je da ih riješe međusobno.

Dakle, čak i da me se pita znaš li vara li me moj (bračni) partner, rekla bih:"Znam li ili ne znam, nije bitno, jer ti u oba slučaja ne bih rekla što znam, ako znam." te bih svoju izjavu pojasnila gore već rečenim.

Ukoliko se, pak, radi da je moj prijatelj u kakvoj relaciji, koja je samo seksualna, onda bi mu, iovako, trebalo biti svejedno kako li se ponaša ovaj drugi, dok nije s njim/njom.
    Ako mu ne bi bilo svejedno, onda mi to ne bi bio prijatelj, jer nikako ne mogu zamisliti imati prijatelja/prijateljicu, koji/koja bi na takvu relaciju gledao/la kroz prizmu posesivnosti.

Eto.
    Sad vi.

Multipla skleroza i kako je pobijediti

ja imam princip (pored toga da nikada ne bih vozila hayundai, iako je cak i stvarno dobar) da se nikada samoinicijativno ne treba mijesati u tudje stvari, osim ako te taj drugi ne zamoli da nesto ili ucinis ili da mu kazes

da me prijatelj/ica nakon odredjenog vremena pita da zasto joj nisam rekla iako sam cijelo vrijeme znala, ja bih joj rekla da me nikda nije bila pitala

Solo761's Avatar
    Teško pitanje, zavisi i od situacije. Osobno bih volio da mi se to kaže, koliko god to teško palo. Život u laži je sam po sebi laž. A baš ta vjernost je stvar povjerenja, ako je povjerenje izigrano jednom... Da citiram Lady Gagu "Trust is like a mirror, you can fix it if it's broken, but you can still see the crack in that mother fucker's reflection." Tako da da, mislim da bih ja rekao, da znam i šutim imao bih osjećaj kao da držim ljestve ovim drugima...

Btw. što ne valja hyundai-u (osim malog gepeka koji ga je kod mene diskvalificirao)?

chaotic neutral Faca's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Miljenja sam da, kao prijatelj, trebam preutjeti (lagati) prijatelju/prijateljici, saznam li da ga/ju njen (bračni) partner vara.
    Zato?
    Zato to drim kako su (bračni) partneri ti, koji su međusobno najbolji prijatelji te ako imaju kakvih problema, ispravno je da ih rijee međusobno.
    Ja bih se najebao majke onome tko bi mi zatajio tako neto ako bih otkrio da je zatajio.

I mislim da je ovo boldano nebuloza, sori ali fakat tako mislim. Kak će to rijeiti međusobno ako je druga polovica odlučila varati partnera u nedogled i istovremeno to tajiti? Zar bi zaista tvoj prijatelj/prijateljica trebali biti u takvom braku/vezi godinama i godinama a da ne saznaju istinu?

ema007's Avatar
    Takve situacije su dosta nezahvalne.
    U odnose između partnera se nikako ne volim miješati, imam stav da je njihova veza njihova privatna stvar i da se nikoga sa strane ne tiče kako se oni ponašaju u toj vezi i na koji način rješavaju svoje probleme i nose se s njima.
    Kad bi došla u situaciju da me prijatelj/ica otvoreno pita da se izjasnim vara li ga/ju partner/ica tada bih rekla nek razgovaraju o tome međusobno i da se ne želim miješati a na inzistiranje bih vjerojatno ipak rekla istinu jer sam i sama osoba koja voli čuti istinu ma kakva god ta istina bila.

Quote Originally Posted by ema007 View Post
    Takve situacije su dosta nezahvalne.
    U odnose između partnera se nikako ne volim miješati, imam stav da je njihova veza njihova privatna stvar i da se nikoga sa strane ne tiče kako se oni ponašaju u toj vezi i na koji način rješavaju svoje probleme i nose se s njima.
    Kad bi došla u situaciju da me prijatelj/ica otvoreno pita da se izjasnim vara li ga/ju partner/ica tada bih rekla nek razgovaraju o tome međusobno i da se ne želim miješati a na inzistiranje bih vjerojatno ipak rekla istinu jer sam i sama osoba koja voli čuti istinu ma kakva god ta istina bila.
    Ak te strah da ne budeš optužena za unošenje razdora u brak/vezu, onda uvijek možeš anonimno dostaviti informaciju.

Ali ne shvaćam kako se netko može smatrati prijateljem a da istovremeno šuti ko pizda o tako nečemu. Ja bih prijatelju rekao ili anonimno ili u facu pa makar mu više ne bio prijatelj nakon toga, glavno da je moja savjest čista. Sa prijateljem ne moram živjeti a sa svojom savjesti moram. A savjest mi ne dozvoljava da prešutim nešto takvo.

U stvari ono što želim reći - vaš prijatelj/prijateljica ima pravo znati istinu o situaciji i onda sam odlučiti da li spašavati vezu i ostati zajedno sa tom osobom ili ne. Mislim da ta odluka nije na nama.
    Smatram da je prešućivanje tako nečega u stvari uzimanje tuđe sudbine u vlastite ruke i odlučivanje u njihovo ime o nečemu vrlo ozbiljnom.
    Što ako bi vaš prijatelj ostavio tu osobu nakon što sazna za prevaru? A vi ne kažete. I onda provedu još 10 godina zajedno. I tada sazna. I fajront. A tih 10 godina više nitko ne može vratiti. Zar zaista želite imati na savjesti tako nešto?
    A ukoliko ste rekli istinu tada niste vi osoba koja je uništila tuđu vezu. Uništila ju je ta osoba koja vara, a ne osoba koja je rekla istinu.

ema007's Avatar
    Quote Originally Posted by Faca View Post
    Ak te strah da ne budeš optužena za unošenje razdora u brak/vezu, onda uvijek možeš anonimno dostaviti informaciju.

Ali ne shvaćam kako se netko može smatrati prijateljem a da istovremeno šuti ko pizda o tako nečemu. Ja bih prijatelju rekao ili anonimno ili u facu pa makar mu više ne bio prijatelj nakon toga, glavno da je moja savjest čista. Sa prijateljem ne moram živjeti a sa svojom savjesti moram. A savjest mi ne dozvoljava da prešutim nešto takvo.
    Ne radi se o strahu nego o procjeni situacije, zato sam i napisala da je to jako nezahvalna uloga.
    Dobro bih procijenila dal mi je prijatelj osoba koja voli čuti istinu ma kako bolna bila ili bi ga nevjera samo jako povrijedila ali bi i dalje ostao s tom osobom.
    Pri tom bih zanemarila sebe i svoj osjećaj krivnje zbog te tajne jer je katkada izgovaranje istine bez promišljanja o posljedicama samo način da sebi olakšamo krivnju ne misleći pri tome na posljedice koje će snaći taj par

Quote Originally Posted by ema007 View Post
    Pri tom bih zanemarila sebe i svoj osjećaj krivnje zbog te tajne jer je katkada izgovaranje istine bez promišljanja o posljedicama samo način da sebi olakšamo krivnju ne misleći pri tome na posljedice koje će snaći taj par
    Slažem se da istina nije uvijek nužno dobrodošla i da ju nema smisla forsirati po cijenu povrijeđivanja druge strane. Ali to važi prvenstveno kad se radi o međuljudskim odnosima između dvoje partnera.
    Poanta je da je za posljedice koje će snaći taj par kriv taj koji vara a ne treća osoba koja je rekala istinu o onome što se događa.

Posljedice kakve će snaći par? A bivanje godinama i godinama u braku/vezi gdje te partner vara nije loša posljedica prešućivanja istine?

Mr. BK marcons's Avatar
    Quote Originally Posted by Faca View Post
    U stvari ono što želim reći - vaš prijatelj/prijateljica ima pravo znati istinu o situaciji i onda sam odlučiti da li spašavati vezu i ostati zajedno sa tom osobom ili ne. Mislim da ta odluka nije na nama.
    Smatram da je prešućivanje tako nečega u stvari uzimanje tuđe sudbine u vlastite ruke i odlučivanje u njihovo ime o nečemu vrlo ozbiljnom.
    Što ako bi vaš prijatelj ostavio tu osobu nakon što sazna za prevaru? A vi ne kažete. I onda provedu još 10 godina zajedno. I tada sazna. I fajront. A tih 10 godina više nitko ne može vratiti. Zar zaista želite imati na savjesti tako nešto?
    A ukoliko ste rekli istinu tada niste vi osoba koja je uništila tuđu vezu. Uništila ju je ta osoba koja vara, a ne osoba koja je rekla istinu.
    potpis na boldano....probajte se staviti u situaciju da vas partner vara i da vaš vrlo blizak prijatelj/ica to zna.....i da sami otkrijete prijevaru i saznanje kako su to znali, a nisu ništa rekli....šta bi mislili o njima i njihovom stavu da se ne miješaju....kako biste se osjećali.....ja bih se osjećao izdano sa obje strane....i ne znam da li bi mogao zadržati to prijateljstvo...i objašnjenja kako se takve stvari rješavaju u vezi i kako se ne žele miješati me uopće ne bi zadovoljila....to bi mi bilo kao da im drži svijeću.....rekao bih pa kud puklo da puklo....naravno, samo kad bih bio 100% siguran da se zaista radi o prevari....

+ Reply to Thread

Tags for this Thread